5110F7LC
Category : Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights
Ratings : Vf (Typ), If (Max)
Termination Style : Wire Leads - 4.4" (111.80mm)
Current : 7mA
Millicandela Rating : 1.8mcd
Panel Cutout Dimensions : 0.16" (4.06mm)
Type : LED
Panel Cutout Shape : Round
Lens Style : Round with Domed Top
Viewing Angle : -
Wavelength - Peak : 583nm
Lamp Color : Yellow
Package : Bulk
Lens Color : -
Product Status : Not For New Designs
Ingress Protection : -
Features : -
Lens Size : 3mm, T-1
Lens Transparency : Diffused
Series : 5110F
Mfr : Visual Communications Company - VCC
Voltage : 1.9V
Description : LED YEL 5/32"HOLE LOWCUR PNL MNT
Model Number : 5110F7LC
Contact Now
LED Panel Indicator Yellow Diffused 1.9V 7mA Wire Leads - 4.4" (111.80mm)