Q4004L3TP
Contact Now
Q4004L3TP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 400 V
Series : -
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-220 Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 46A, 55A
Package / Case : TO-220-3 Isolated Tab
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 20 mA
Base Product Number : Q4004
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Description : TRIAC SENS GATE 400V 4A TO220
Model Number : Q4004L3TP
Contact Now
TRIAC Logic - Sensitive Gate 400 V 4 A Through Hole TO-220 Isolated Tab