TPS79501DRBT
Contact Now
TPS79501DRBT
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : -
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : 8-VDFN Exposed Pad
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.2V
Number of Regulators : 1
Output Type : Adjustable
Current - Output : 500mA
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Max) : 5.5V
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 385 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz)
Series : -
Supplier Device Package : 8-SON (3x3)
Mfr : Texas Instruments
Output Configuration : Positive
Base Product Number : TPS79501
Description : IC REG LINEAR POS ADJ 500MA 8SON
Model Number : TPS79501DRBT
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 500mA 8-SON (3x3)