MLX91221KDF-ABF-075-TU
Contact Now
MLX91221KDF-ABF-075-TU
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Response Time : 2µs
Product Status : Active
Sensor Type : Hall Effect
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Output : Fixed, Voltage
Series : -
Sensitivity : 16.67mV/A
Linearity : ±0.6%
Mfr : Melexis Technologies NV
Polarization : Bidirectional
Current - Supply (Max) : 26mA
Frequency : DC ~ 300kHz
Voltage - Supply : 3.135V ~ 3.465V
Package / Case : 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Current - Sensing : ±75A
Number of Channels : 1
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
For Measuring : AC/DC
Accuracy : -
Description : SENSOR CURRENT HALL 75A 16SOIC
Model Number : MLX91221KDF-ABF-075-TU
Contact Now
Current Sensor ±75A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)