CSCA0600A000B15B01
Contact Now
CSCA0600A000B15B01
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -10°C ~ 80°C
Package / Case : Module
Accuracy : ±2%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 17mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 600A
Response Time : 3µs
Package : Bulk
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Series : CSCA-A
Sensitivity : -
Linearity : ±1%
Supplier Device Package : -
Mfr : Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Frequency : DC ~ 50kHz
Voltage - Supply : ±15V
Base Product Number : CSCA0600
Description : SENSOR CURRENT HALL 600A AC/DC
Model Number : CSCA0600A000B15B01
Contact Now
Current Sensor 600A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module