CR4110-150
Contact Now
CR4110-150
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : 0°C ~ 60°C
Package / Case : Module
Accuracy : ±0.5%
Sensor Type : Transformer w/Conditioning
Current - Supply (Max) : 25mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 150A
Response Time : 250ms
Package : Bulk
Output : Ratiometric, 0 V ~ 5 V
For Measuring : AC
Product Status : Active
Mounting Type : DIN Rail, Panel
Series : CR4100
Sensitivity : -
Linearity : -
Supplier Device Package : -
Mfr : CR Magnetics Inc.
Frequency : 20Hz ~ 5kHz
Voltage - Supply : 24V
Description : SENSOR CURRENT XFMR 150A AC
Model Number : CR4110-150
Contact Now
Current Sensor 150A 1 Channel Transformer w/Conditioning Bidirectional Module