CR4220-15
Contact Now
CR4220-15
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : 0°C ~ 60°C
Package / Case : Module
Accuracy : ±0.5%
Sensor Type : Transformer w/Conditioning
Current - Supply (Max) : -
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 15A
Response Time : 250ms
Package : Bulk
Output : Ratiometric, 4mA ~ 20mA
For Measuring : AC
Product Status : Active
Mounting Type : DIN Rail
Series : CR4200
Sensitivity : -
Linearity : -
Supplier Device Package : -
Mfr : CR Magnetics Inc.
Frequency : 50Hz ~ 400Hz
Voltage - Supply : 24V
Description : SENSOR CURRENT XFMR 15A AC
Model Number : CR4220-15
Contact Now
Current Sensor 15A 1 Channel Transformer w/Conditioning Bidirectional Module