PIC18F14K50-I/SO
Contact Now
PIC18F14K50-I/SO
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of I/O : 14
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 768 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART, USB
Package : Tube
EEPROM Size : 256 x 8
Program Memory Size : 16KB (8K x 16)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 18K
Supplier Device Package : 20-SOIC
Data Converters : A/D 11x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 48MHz
Base Product Number : PIC18F14
Description : IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC
Model Number : PIC18F14K50-I/SO
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 16KB (8K x 16) FLASH 20-SOIC