PIC16F72-I/SP
Contact Now
PIC16F72-I/SP
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O : 22
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 128 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 3.5KB (2K x 14)
Oscillator Type : External
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : PIC® 16F
Supplier Device Package : 28-SPDIP
Data Converters : A/D 5x8b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 20MHz
Base Product Number : PIC16F72
Description : IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SPDIP
Model Number : PIC16F72-I/SP
Contact Now
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SPDIP